PIĘKNA KUCHNIA W KAZDYM DOMU

Chyba wszyscy mamy w swoim domu ulubione miejsce. Niektóre pomieszczenia mają już z góry narzuconą funkcję i w nich czujemy się najlepiej. Kuchnia na przykład kojarzona jest z miejscem do którego wchodzimy i gotujemy, a przygotowanymi posiłkami cieszymy się w jadalni czy salonie. Kuchnia nie musi być jednak w stu procentach miejscem praktycznym, ponieważ możemy urządzić ją w taki sposób, aby samo przebywanie w niej sprawiało nam przyjemność, nawet jeśli nie robimy w niej nic szczególnego. Wystarczy jedynie urządzić wnętrze kuchenne w taki sposób, by jego wystrój cieszył oczy, a sposobów na poprawę wyglądu kuchni jest bardzo wiele. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad zmianą szafek czy koloru ścian, warto rozważyć znacznie łatwiejsze rozwiązanie.

 

PRAKTYCZNE I PIĘKNE

 

W każdej kuchni posiadamy sprzęt pozwalający na przygotowanie różnego rodzaju potraw. Posiadamy garnki, patelnie, noże i różnego rodzaju akcesoria, jednak bardzo często tuż po ich użyciu, chowamy je z powrotem do szafek i szuflad. Wiele ze sprzętów kuchennych charakteryzuje się bardzo ładnym wyglądem i przemyślane ułożenie ich w kuchni tak by było na widoku, może skutecznie poprawić aspekty wizualne wnętrza kuchennego. Od czego zacząć? Warto zastanowić się nad tym jaką atmosferę chcemy zbudować w kuchni. Jeśli zależy nam na tym by kojarzyła się ona z ciepłem, warto stawiać na elementy posiadające w swojej konstrukcji drewno oraz ciepłe barwy. Skoro już o barwach mowa, to doskonałym pomysłem jest zacząć od garnków emaliowanych.

Pozostawienie jednego lub dwóch garnków emaliowanych na widoku, sprawi, że kuchnia od razu nabierze charakteru, niezależnie od tego jakie garnki wystawiliśmy na widok. Jest tak dlatego, ponieważ sprzęt tego typu automatycznie kojarzy nam się z czasami dzieciństwa i babciami, które bardzo często gotowały w tego typu garnkach, a to automatycznie przywodzi na myśl miłe i ciepłe wspomnienia. Dziś garnki emaliowane wracają do łask i są cenione przez kucharzy, którym zależy zarówno na zdrowym i smacznym gotowaniu, jak i przez tych, którzy estetykę mają za priorytet. Emalia jest powłoką powstałą ze sproszkowanego szkła, a jej zadaniem jest zabezpieczyć stal z obu stron. Jest ona całkowicie neutralna dla smaku przygotowanych potraw, a często wykorzystanie nieco grubszych powłok, sprawia, że nagrzewają się one nieco wolniej, co zmniejsza ryzyko przypalania się potraw. Emalia pokrywająca garnek z zewnętrznej strony, pozwala na wykorzystanie różnorodnych wzorów, które możemy dopasować ze sobą tematycznie. Jeżeli lubimy kwiaty, możemy wybrać garnki z motywami kwiatowymi, a układając je obok siebie, będziemy mogli stworzyć bardzo ciekawy efekt. Oczywiście garnki emaliowane nie są jedynym sprzętem wartym uwagi. Innym dobrym przykładem są noże, które najczęściej dostępne są ze stojakiem na nie. Sam stojak może być wykonany w bardzo ładny i estetyczny sposób, dzięki czemu postawienie noży w stojaku w centrum kuchni już samo w sobie wpływa pozytywnie na to jak wygląda wnętrze kuchenne.

Możemy jednak pójść o krok dalej i dokupić dwa większe noże, a następnie podwiesić je po obu stronach stojaka, nieco nad nim, tak aby całość wyglądała symetrycznie. Duże noże mają większą powierzchnię ostrza, a jeśli zawiesimy je, przechodząc obok zauważymy odbijające się od nich światło, więc automatycznie skierujemy swoją uwagę w ich kierunku, a następnie zauważymy cały komplet w pięknym stojaku. W ten sposób sprawimy, że nasz komplet noży będzie nie tylko bardzo praktyczny, ale także stanie się pięknym elementem dekoracyjnym. Jeśli mowa o wieszaniu sprzętu kuchennego, to tak samo możemy zrobić w przypadku patelni, przy czym najlepiej wybierać te najładniejsze. Dobrym wyborem sa patelnie pokryte białą ceramiką. Biel dopasuje się do każdego koloru który dominuje w naszej kuchni, a goście którzy nas odwiedzą z pewnością pomyślą, że nasza kuchnia jak i jadłospis nie są nudne, ponieważ nawet w przypadku patelni nie pozostajemy na oczywistych rozwiązaniach jakimi są czarne patelnie pokryte teflonem.

 

PIĘKNE DROBIAZGI

 

Warto stawiać także na akcesoria kuchenne, wśród których znajdziemy sporo sprzętu o niewielkich gabarytach. Przykładem są malutkie tarki służące do ścierania skórki cytrusów, którą możemy wykorzystać do przyprawiania deserów czy drinków. Poza nimi mamy także piękne pojemniki na suchą żywność, chlebaki, a nawet porcelanowe kubki i bardziej skomplikowane zastawy. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie zagracić kuchni i używać tylko takiego sprzętu, jakiego chcemy używać. Wówczas kuchnia stanie się praktyczna, piękne i nie zabraknie w niej przestrzeni.