Czy rolety pomagają zatrzymać ciepło w mieszkaniu?
W sezonie jesienno-zimowym jednym z problemów, z którymi borykamy się w naszych mieszkaniach, jest ucieczka ciepła. Często polecanym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne – czy faktycznie pomagają zatrzymać ciepło na dłużej? Wyjaśniamy.
Sposobów na zatrzymanie ciepła w mieszkaniu jest co najmniej kilka. Część z nich jednak wiąże się z koniecznością poniesienia dużych nakładów finansowych i przeprowadzania prac remontowych. Między innymi dlatego sporym zainteresowaniem cieszą się rolety. Wyróżniają się one niższą ceną niż niektóre systemy izolacyjne, a ich montaż nie jest skomplikowany.
Dlaczego mieszkania szybko się wychładzają?
Temperatura w mieszkaniu zmienia się w zależności od pory roku. Bardzo często domy, które latem szybko się nagrzewają, w sezonie jesienno-zimowym równie szybko się wychładzają. Wpływ na warunki temperaturowe w mieszkaniu ma nie tylko aura na zewnątrz, ale też szereg innych czynników, takich jak ekspozycja i nasłonecznienie mieszkania czy technika wykonania budynku.
Mieszkania, które są zlokalizowane od strony zachodniej oraz północnej, przez większość dnia są zacienione i nie dociera do nich zbyt wiele promieni słonecznych. Dlatego takie lokale są zazwyczaj dużo chłodniejsze niż te o ekspozycji południowej, w których przez większość dnia wpadające przez okna promienie słoneczne nieco podwyższają temperaturę.
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na temperaturę w mieszkaniu w sezonie jesienno-zimowym, jest grubość ścian, a także ocieplenie budynku. Kiedy ściany są wykonane w starszej technologii (np. z materiałów, które obecnie nie spełniają już norm dotyczących współczynnika przenikania ciepła), wówczas takie mieszkania szybko się wychładzają. Na temperaturę w domu duży wpływ ma też rodzaj ocieplenia, a także jego grubość. Mieszkanie znajdujące się w nieocieplonym budynku będzie szybko się wychładzało, z kolei każda warstwa styropianu czy wełny mineralnej będzie ograniczała ucieczkę ciepła.
Spowolnienie ucieczki ciepła z domu – zwłaszcza w trakcie sezonu grzewczego – to kwestia, którą warto się zająć ze względu na oszczędności na ogrzewaniu i komfort termiczny domowników.
Rolety zewnętrzne jako sposób na zatrzymanie ciepła w domu
Rolety zewnętrzne to jeden ze sposobów, aby zatrzymać ciepło w mieszkaniu. Dostępne są one w wielu różnych wersjach. Rolety zewnętrzne mogą stanowić świetną izolację termiczną, a jak wiadomo, sporo ciepła z mieszkania ucieka właśnie przez okna. Ich zalety w kontekście właściwości termoizolacyjnych docenia obecnie wielu inwestorów.
Rolety zewnętrzne stanowią świetną barierę dla chłodu i sprawdzają się o każdej porze roku. Chronią nie tylko przed mroźnymi zimowymi nocami, ale również nieprzyjemnym wiatrem, który często towarzyszy nam wiosną i jesienią, wychładzając pomieszczenia. Latem z kolei rolety zewnętrzne będą stanowiły doskonałą osłonę przed upałami.
Pancerze rolet wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, które są dobrymi izolatorami termicznymi, co pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu o każdej porze roku. Dostępne są również modele wypełnione pianką poliuretanową, która stanowi dodatkową barierę dla chłodu.
Jak jeszcze zapobiec ucieczce ciepła?
Sposobów na zapobieganie ucieczce ciepła z mieszkania jest wiele. Wśród metod, które nie wymagają przeprowadzania prac remontowych czy inwestowania dużych środków, można wymienić uszczelnienie okien i drzwi, ponieważ to właśnie przez nie ucieka najwięcej ciepła. Dobrym sposobem jest też zawieszenie grubej zasłony, która może ograniczyć straty cieplne. Ważne jest także, aby odpowietrzyć kaloryfery przed sezonem jesienno-zimowym i nie zasłaniać ich, aby efektywnie ogrzewały wnętrze. Warto też korzystać z systemów automatycznej regulacji temperatury w pomieszczeniu.
Ze względu na to, że w wielu mieszkaniach ciepło ucieka właśnie przez okna, rolety mogą być dobrym sposobem na utrzymanie optymalnej temperatury. Wykorzystanie rolet zewnętrznych wpłynie pozytywnie nie tylko na komfort cieplny domowników, ale także portfel właściciela, który w ten sposób będzie mógł zaoszczędzić na ogrzewaniu.