Fototapety – jak wybierać?

Popularność fototapet wynika z doskonałej jakości materiałów oraz fotograficznej wierności motywu drukowanego na zamówienie. To jednak nie wszystko, ponieważ fototapety mogą gruntownie odmienić pomieszczenie, zmienić jego styl, ożywić lub przeciwnie, uspokoić zbyt kolorowe zdjęcie. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć.

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że fototapeta drukowana na zamówienie, wykonywana jest na podstawie zdjęcia cyfrowego (oferta http://mural24.pl/fototapeta). Są to fotografie znakomitej jakości i bardzo dużej rozdzielczości, ale nadal składają się z pikseli, które w druku będą powiększane. Jeżeli zdjęcie bazowe o rozdzielczości 5 tysięcy pikseli zostanie powiększone do 5 metrów,, to każdy piksel w druku będzie miał wymiar 1 milimetra. Z takich właśnie punktów składa się gotowy wydruk, który oglądany z odległości kilku metrów w dużym pomieszczeniu będzie wyglądał dobrze. Natomiast w mieszkaniu fototapety oglądamy z odległości 1,5-3 metrów, więc musimy zdecydować się na mniejsze powiększenia. Jest jeszcze inny kłopot z dużymi powiększeniami, mianowicie wielkość poszczególnych elementów, które mogą być nienaturalnie duże. Może zdarzyć się, że w gotowej fototapecie na ścianie zobaczymy kolorową plamę, a nie np. kwiat róży.

Wybór motywu to indywidualna sprawa, zależy od naszego gustu. Pamiętajmy, żeby najpierw zmierzyć dokładnie ścianę i te wymiary wpisywać do panelu zamówienia. Możemy wówczas kadrować zdjęcie w proporcjach takich, jakie ma gotowa fototapeta. To znacznie ułatwia ułożenie dobrej kompozycji. Jeżeli boimy się tak dużego wydatku na początku, możemy zdecydować się na duży obraz wydrukowany na podstawie tego samego zdjęcia. Obrazy są znacznie mniejsze niż fototapety, więc nie dominują nad wnętrzem (przykłady http://mural24.pl/obraz). Niższa cena obrazu to także zaleta.