Domowa dżungla – jakie gatunki roślin doniczkowych wybrać?

Trend „urban jungle” we wnętrzach trwa w najlepsze i nic nie wskazuje na to, aby rośliny doniczkowe miały w najbliższym czasie zniknąć z naszych mieszkań. Z tego względu warto wiedzieć, na które gatunki roślin domowych postawić, aby osiągnąć najbardziej spektakularnych efekt aranżacyjny. Wybór na rynku ogrodniczym jest przeogromny, jednak kilka zielonych drzewek zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Domowa dżungla – monstera dziurawa

Jedna z roślin domowych, obok której nie sposób przejść obojętnie. Monstera dziurawa to dla wielu dekoratorów wnętrz obowiązkowy element ich aranżacji i trudno się temu dziwić. Ta niezwykle efektowna roślina płożąca pochodząca z terenów lasów tropikalnych w warunkach domowych może osiągać nawet do 2 metrów wysokości, co jest wynikiem imponującym. Monstera zachwyca nie tylko swoimi rozmiarami, ale i wyjątkowym wyglądem swoich dużych, błyszczących liści, które posiadają charakterystyczne wycięcia. Pielęgnacja monstery, którą znajdziemy na w sklepie internetowym Plants & Pots wbrew pozorom nie jest zbyt skomplikowana – należy jedynie pamiętać o jej regularnym podlewaniu i zraszaniu liści, utrzymywaniu temperatury na poziomie 20-25oC oraz o lekko zacienionym stanowisku.

Urban jungle – dracena wonna

Dracena w ostatnim czasie stała się jedną z najpopularniejszych roślin domowych, która doskonale sprawdza się w aranżacjach wnętrz stylizowanych na „urban jungle”. Dracena wonna to wyjątkowy gatunek roślin drzewiastych, który pochodzi z tropikalnych regionów Afryki, który jednak z łatwością adaptuje się do warunków panujących w naszych domach i mieszkaniach. Charakteryzuje się obecnością długich, mieczykowatych liści, które w formie pęków wyrastają bezpośrednio z pokaźnego pnia. Dracena jako roślina doniczkowa może osiągać nawet do 1-1,5 metra wysokości, co idealnie wpisuje się w filozofię „domowej dżungli”. Jak pielęgnować dracenę, aby zachowała swoje walory estetyczne? W lecie należy ją podlewać przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, zimą natomiast nieco rzadziej. Warto pamiętać, że drzewko niezbyt dobrze radzi sobie zarówno z suszą, jak i przelaniem, dlatego należy nieustannie pilnować, aby ziemia w doniczce była lekko wilgotna.

Dżungla w domu – chamedora wytworna

Chamedora, zwana również palmą koralową, to kolejna z roślin, bez której wielu miłośników zieleni w mieszkaniach nie wyobraża sobie harmonijnej aranżacji wnętrz. Niezwykle atrakcyjna roślina doniczkowa, która pochodzi z lasów tropikalnych, głównie tych znajdujących się na terenie Meksyku i Gwatemali. Chamedora wytworna nie bez powodu właśnie tak się nazywa – wytworny i elegancki charakter ulistnienia sprawia, że stanowi idealną dekorację wnętrz, zarówno tych nowoczesnych, jak i klasycznych. Pierzaste liście palmy koralowej w jasnozielonych barwach robią piorunujące wrażenie, zwłaszcza że ich średnia długość to nawet do 50cm. Wysokość drzewka uprawianego w warunkach domowych to zazwyczaj ok. 1m, co tylko dodaje mu wyjątkowego charakteru.