Ogród w stylu śródziemnomorskim

Pojęcie ogrodu śródziemnomorskiego jest dość uogólnione, ponieważ basen Morza Śródziemnego obejmuje wybrzeża wielu krajów, w których z racji naturalnych uwarunkowań dominują odmienne wizje ogrodu idealnego. Mimo tej różnorodności, wykształcił się pewien ogólny wzorzec ogrodu śródziemnomorskiego, który dla większości z nas jest spełnieniem marzeń o leniwych wakacjach pośród białych, greckich uliczek, włoskich plaż czy francuskich winnic. Sprawdź, jak wpuścić do swojego ogrodu promyk śródziemnomorskiego słońca!

Krok pierwszy – rośliny

Rośliny uprawiane w południowej części Europy lubią słońce. Jeśli chcesz uzyskać efekt jak najbardziej zbliżony do pierwowzoru, posadź w dobrze nasłonecznionym miejscu lawendę, oleandry, mirty, cytryny, słoneczniki, szałwię, irysy, ozdobne gatunki trawy i lebiodki. Meble ogrodowe ustawione pod pergolą z winoroślami albo pnącymi różami to przepis na zaadaptowanie czarującego zakątka, gdzie pośród zapachu ziół i świeżych kwiatów, odpoczniesz po stresującym dniu i będziesz mógł napawać się pięknym widokiem.

Krok drugi – dekoracyjne akcenty

Kamienne lub terakotowe donice, fontanny, murki gdzieniegdzie wychylające się zza krzewów i drzewek oraz kamieniste rabaty ciekawie urozmaicą przestrzeń. Typowo śródziemnomorskim dodatkiem są markizy w intensywnych kolorach.

Krok trzeci – miejsce dla Ciebie

Mieszkańcy ciepłego południa jak nikt inny potrafią cieszyć się życiem i delektować każdą chwilą, dlatego w ich ogrodach nie może zabraknąć wygodnych mebli, na których odpoczywają w czasie sjesty. Komfortowe zestawy wypoczynkowe do ogrodu w jasnych, naturalnych barwach będą idealnym uzupełnieniem przestrzeni w śródziemnomorskim stylu.