Jak szybko wybudować wiatę śmietnikową przy domu?

Wiata śmietnikowa jest bardzo praktyczną konstrukcją, dzięki której można łatwo gromadzić odpady. Takie wiaty budowane są obecnie także przy domach jednorodzinnych. Jak szybko wykonać taką budowlę? Zobacz możliwości!

Jaka wiata śmietnikowa sprawdzi się przy domu?

Do kategorii wiat śmietnikowych zaliczane są różne rodzaje budowli – murowane, blaszane, z paneli, drewna. Pierwszym krokiem będzie więc wybranie odpowiedniego rodzaju wiaty śmietnikowej.

Gdy chcemy wykonać budowę szybko, w takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na wiaty, które nie wymagają prac murarskich i wykonania fundamentów. Warto więc wziąć pod uwagę te wykonane z paneli, blachy czy z drewna, które można zamontować na stopach betonowych, natomiast podłoże wykonać z kostki brukowej lub płyt chodnikowych.

Wiata śmietnikowa przydomowa – gdzie można ją kupić?

Obecnie wiaty nie trzeba wykonywać we własnym zakresie, ponieważ można kupić ją jako konstrukcję gotową.

Takie wiaty sprzedaje dzisiaj wiele firm, które oferują klientom dostęp do zróżnicowanych wariantów wiat pod kątem ich wielkości, materiałów, wykończenia. Wiaty te mogą być też wykonane na zamówienie, aby odpowiadać oczekiwaniom klienta.

Z dostępnymi wariantami wiat śmietnikowych można łatwo zapoznać się w internecie, a także zamawiać je online z dowozem na miejsce oraz z usługą montażu.

Czym kierować się przy zakupie wiaty śmietnikowej?

Gdy zamierzamy zakupić gotową wiatę śmietnikową, w takiej sytuacji duże znaczenie będzie mało uwzględnienie poniższych czynników:

Rozmiar wiaty – zależny jest od tego, ile kubłów zamierzamy w niej umieścić i jaką mają mieć one pojemność.
•    Materiały na wiatę – można wybrać blachę trapezową, dekoracyjne panele imitujące drewno, panele jednorodne kolorystycznie, z blachy perforowanej, drewna naturalnego.
•    Rodzaj dachu – zwykle wykonuje się dachy z blachodachówki albo z blachy trapezowej.
•    Sposób zamknięcia wiaty – może być ona otwarta, ale także wyposażona w drzwi pojedyncze lub podwójne, z zamknięciem na klucz.
•    Sposób montażu wiaty – najczęściej wiaty są umieszczane na gotowych stopach betonowych, więc nie wymagają czasochłonnego montażu.

Warto też wskazać, że w ofertach producentów wiat śmietnikowych znaleźć można także wiaty o różnych funkcjach. Wiata może wtedy służyć nie tylko do przechowywania odpadów, ale również można wykorzystywać ją jako drewutnię do przechowywania drewna, schowek na narzędzia ogrodowe.