Bilard w domu – jakie wymiary pomieszczenia?
Pomimo tego, że większości z nas bilard kojarzy się wyłącznie z amerykańskimi filmami, transmisjami na kanałach sportowych i rozrywką typowo klubową, to coraz częściej pojawiają się pytania o stół do bilarda w domowych warunkach. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę decydując się na wstawienie takiego stołu? Oczywiście kluczowe i podstawowe są tutaj wymiary całego pomieszczenia dopasowane do wymiarów konkretnego stołu.
Już na samym początku warto uświadomić sobie, że gra w bilarda rozgrywa się nie tylko na powierzchni stołu, ale również wokół niego i wymiary pomieszczenia nie powinny ograniczać żadnych ruchów związanych z grą. Są one zależne od wybranego stołu bilardowego i od wybranej wersji gry.
Pool-bilard – klasyka w 3 rozmiarach?
Najłatwiejszą odmianą bilarda jest klasyczny pool-bilard, który wymaga od graczy znacznie mniej techniki (brak ściśle określonej kolejności wbijania bil) i może stanowić wieczorną rozrywkę dla każdego. Można rozgrywać go na stołach o trzech wymiarach:
1) stół siedmiostopowy (7 FT) o wymiarach 129 na 228 cm,
2) stół ośmiostopowy (8 FT) o wymiarach 142 na 154 cm,
3) stół dziewięciostopowy (9 FT) o wymiarach 157 na 284 cm (najpopularniejsza wersja stołu bilardowego).
Wszystkie rodzaje znajdziesz tutaj.
I tak dla każdego z tych stołów przyjmuje się inne minimalne wymiary pomieszczenia bazowego, które powinny wynosić odpowiednio:
1) dla stołu 7 FT – 419 na 518 cm,
2) dla stołu 8 FT – 432 na 544 cm,
3) dla stołu 9 FT – 447 na 574 cm.
Są to wielkości minimalne, przy których gra na danym stole pozostaje wciąż komfortowa, a gracza i możliwości uderzenia bil znajdujących się w każdym miejscu stołu nie ogranicza długość kija i bliskość ściany. Należy mieć jednak na uwadze, że mowa jest tutaj o pomieszczeniu, w którym będzie znajdował się wyłącznie stół bilardowy – każdy inny mebel wstawiony do tego pomieszczenia wymaga skorygowania wymiarów.
Snooker – większy stół, więcej miejsca
W Polsce najpopularniejszą odmianą bilardu jest snooker, który jest zarazem jedną z najtrudniejszych odmian tej gry wymagającą od graczy znacznie większych umiejętności i przestrzegania ściśle określonych zasad wbijania bil. W snookerze zastosowanie ma również większy stół niż ma to miejsce w pool-bilardzie, a to stół dwunastostopowy (12 FT) o wymiarach 206 na 385 cm. Powiększone bezpośrednie pole gry wymaga również znacznie większej minimalnej powierzchni pomieszczenia, która powinna wynosić przynajmniej 33,48 metrów kwadratowych, zaś same kształt pokoju powinien być regularnym prostokątem o wymiarach 496 na 675 centymetrów. Bardzo często można spotkać się również z radami, że dla snookera i stołu 12 FT minimalny wymiar pomieszczenia powinien być jeszcze większy – 516 na 695 centymetrów.
Podsumowując, niezależnie od preferowanej wersji gry w bilard, wielkości i wymiary pomieszczenia, w którym ma znajdować się stół bilardowy, są kluczowe dla komfortu gry – zbyt małe pomieszczenie sprawi, że nie wszystkie zagrania będą możliwe ze względu na bliskość ścian i niemożność odpowiedniego cofnięcia kija czy nawet jest ułożenia pod odpowiednim kątem.