Zalety maty antywibracyjnych

Maty antywibracyjne to coraz powszechniejsze wyposażenie wszędzie tam, gdzie działają urządzenia o dużej mocy. Dotyczy to zarówno pomieszczeń mieszkalnych, użytkowych jak wszelkiego rodzaju warsztaty, a przede wszystkim hal fabrycznych. Zastosowanie takich mat niesie bowiem za sobą szereg korzyści, a często jest koniecznością.

Po co stosuje się maty antywibracyjne?

Z samej nazwy wynika, że maty takie tłumią wibracje. Inna spotykana dla nich nazwa to mata wibroizolacyjna. Spotykane są też po nazwą maty izolacyjne, maty tłumiące i inne. Poszczególne rodzaje mają swoje specyficzne właściwości, ale z grubsza sprowadzają się do jednego.

Duże urządzenia, o dużej mocy i dużej szybkości działania wywołują wibracje, które mają negatywne skutki. Maty antywibracyjne mają za zadanie je zredukować do minimum, a najlepiej do zera. To dlatego, że nadmierne wibracje są szkodliwe z co najmniej kilku powodów.

Redukcja wibracji jest kluczowa

Urządzenia czy maszyny operujące na dużych prędkościach i częstotliwościach, zgodnie z prawami fizyki, przenoszą te cechy na otoczenie. Przede wszystkim na podłoże, na którym stoją i dlatego ważne jest, aby znajdowały się pod nimi maty wibroizolacyjne.

Nadmierne wibracje są szkodliwe dla samej maszyny, mogąc prowadzić do jej uszkodzenia. Awaria może nastąpić również wskutek przemieszczenia się danego uradzenia, co też się zdarza. Może również doprowadzić do negatywnego wpływu na efektywność i efekty pracy.

Nie bez znaczenia jest też to, że obecność mat antywibracyjnych ma też pozytywny wpływ na ludzi pracujących w otoczeniu. Maty takie tłumią wibracje, ale też i wyciszają działanie maszyny, co wpływa na zdrowie i wydajność pracy obsługi.

Maty antywibracyjne dla domu i dla przemysłu

Zastosowanie mat redukujących wibracje jest szerokie. Na rynku są zarówno produkty dla odbiorców domowych, jak i wielkich firm. W domu maty antywibracyjne stosuje się pod sprzęt AGD typu pralki, suszarki czy zmywarki. Powinni się nimi zainteresować też majsterkowicze, którzy mają swoje domowe warsztaty.

Największe zastosowanie mat wibroizolacyjnych jest jednak w przemyśle, gdzie ich rola jest jeszcze ważniejsza. Duże maszyny, o dużej mocy, mają dużo bardziej negatywny wpływ na otoczenie, który można zredukować właśnie dzięki matom antywibracyjnym.