Farby do betonu. Zalety zastosowania i sposoby nakładania

Farby do betonu kryją w sobie ogrom korzyści nie tylko dla profesjonalnych osób zajmujących się remontami, ale też dla majsterkowiczów. Poza wzmocnieniem barwy przemalowywanych powierzchni chronią przed erozją, czynnikami mechanicznymi i atmosferycznymi. Jakie zastosowanie w budownictwie, architekturze i terenach zewnętrznych mogą znaleźć farby do betonu? Jak je nakładać, aby efekt finalny był zadowalający?

Farby do betonu – czym się wyróżniają?

Farby do betonu oparte są na składzie akrylowo – silikonowym, aby zapewnić lepsze warunki ochronne powłokom betonowym i zabezpieczyć je przed uszkodzeniami mechanicznymi lub środowiskowymi. W zależności od tego, gdzie mają być zastosowane, są bezwonne, a ich rozcieńczalnikiem jest woda. Wspomaga to proces malowania i czyszczenia powierzchni po pracach malarskich. Dzięki temu, wykonując odświeżenie i renowacje elementów betonowych, można od razu uzyskać dobry efekt, bez zbędnego doczyszczania detali wokół. Ponadto farby mają za zadanie chronić malowane powierzchnie przed działaniem wilgoci, które może prowadzić do pęknięć lub rozpierania materiału betonowego w okresie niskich i mroźnych temperatur (kiedy woda dostałaby się w głąb betonowych powierzchni).

Farby do betonu chronią też materiał przed promieniowaniem UV, konserwują beton, dając powłokę pęknięciom, rysom i defektom, które mogły wystąpić podczas użytkowania elementów betonowych. Tym samym zapobiegają dalszym uszczerbkom i odpryskiwaniu się betonu.

Gdzie zastosować farby do betonu?

Farby do betonu (sprawdź np. https://aksil.pl/produkty/farby-do-betonu/) można stosować w dwojaki sposób. Nadają się do odświeżenia i ochrony powierzchni betonowych, jak i zmiany lub wzbogacenia koloru już istniejących materiałów betonowych. Wybierając miejsce, gdzie farby do betonu odegrają znaczącą rolę, warto spojrzeć na przestrzeń ze względu na zastosowanie wewnątrz lub na zewnątrz budynków.

Malowanie betonu – wnętrze

Farby do betonu stosowane do wnętrz, nadają się do pokrycia powłok ścian, sufitów, sztukaterii, posadzek betonowych, słupów konstrukcyjnych, kominków, dekoracyjnych płyt betonowych, a nawet płytek betonowych kamieniopodobnych układanych na ścianach w łazience, które wymagają ochrony przed zbyt dużą wilgotnością powietrza. Często, farby do betonu stosowane są w pomieszczeniach gospodarczych, pralniach oraz garażu. Ułatwiają czyszczenie powierzchni, a żywica epoksydowa będąca w składzie farby, ułatwia utrzymywanie się wody na powierzchni betonowych elementów, a nie jej wnikania do głębszych struktur budowlanych.

Farby do betonu na zewnątrz

Farby do betonu na zewnątrz stosowane są do odnawiania dachówek betonowych, dachówek z onduliny lub eternitu, posadzek betonowych wylewanych oraz nawierzchni układanych z kostek betonowych. Ponadto farbę można nakładać na betonowe rzeźby i elementy małej architektury, w tym ławki, grille betonowe, fontanny, kaskady wodne, elementy i zbiorniki wodne (wykonane z betonu). Farba zewnętrzna do betonu ma także zastosowanie na elewacjach, tarasach, ogrodzeniach betonowych.

Sposób nakładania farby do betonu

Farby do betonu nakłada się w podobny sposób, niezależnie od miejsca realizacji. Jedynym czynnikiem różniącym malowanie powierzchni betonowych wewnątrz lub na zewnątrz jest temperatura i wilgotność powietrza. Wewnątrz prace malarskie wykonuje się przy temperaturze pokojowej, natomiast na zewnątrz między 5°C a 30°C.

Jak przygotować się do malowania farbą do betonu we wnętrzu?

W celu nałożenia farby do betonu we wnętrzu należy przygotować najpierw grunt. Podłoże musi być czyste, osuszone, a z podłoża powinny być usunięte pozostałości starych farb. Następnie należy pomalować powierzchnię w celu wyrównania jej chłonności. Do tego wystarczy użyć impregnatu do betonu ze składnikami grzybobójczymi, zapobiegającymi wrastaniu mchu czy glonów. Po wyschnięciu powierzchni betonowych można przejść do malowania farbą do betonu, używając do tego koloru z wybranej palety barw.

Jak zrealizować prace malarskie farbą do betonu na zewnątrz?

W przypadku elementów betonowych na zewnątrz należy oczyścić powierzchnię z brudu, pyłu i tłustych plam. Konieczne jest także osuszenie betonu przed nałożeniem warstwy impregnatu, który wyrówna powierzchnię chłonną przed położeniem gładkiej powłoki farby. Ponadto warto przed impregnacją poddać beton oszlifowaniu, aby pozbyć się chropowatości i nadać strukturze lepszą przyczepność.