Jak urządzić jadalnię?

Urządzasz swój dom i nie masz pomysłu na to, w jaki sposób zaaranżować wnętrze jadalni? Przede wszystkim, pamiętaj, że rodzinna jadalnia powinna być nie tylko piękna i stylowa, ale także funkcjonalna, wygodna i miła- taka, aby aż chciało się w niej przebywać! Jadalnia jest bowiem z założenia miejscem, w którym mamy się dobrze czuć- miejscem spożywania wspólnych posiłków, rozmów, spędzania spokojnego czasu z rodziną.

Umeblowanie

Ustawienie mebli w jadalni, powinno umożliwiać swobodne poruszanie się po całym wnętrzu. Dlatego nie może ich być zbyt wiele. Zastanów się więc, co jest tam naprawdę potrzebne a z czego warto zrezygnować. Czy potrzebne są tam liczne komody i szafki? Czy wstawić do jadalni sofę lub kanapę?
Żeby rozsądnie skomponować wyposażenie jadalni, należy jasno określić, jaka ma być funkcja tego pomieszczenia. Czy ma służyć ono tylko do jedzenia tam posiłków, picia herbaty i kawy i rozmów? Czy będzie też pełnić rolę bawialni, w której cała rodzina będzie wspólnie czytać, grać w gry planszowe (i tym podobne rozrywki), równocześnie podjadając pyszności i popijając napoje?
Podstawowe wyposażenie jadalni to oczywiście stół (odpowiednio duży) i sprzęty do siedzenia. Mogą to być krzesła, stołki, fotele, pufy, ławy – zobacz tutaj. Na co należy zwrócić uwagę podejmując decyzję o wyborze sprzętów do siedzenia? Na to, aby były wygodne i dobre dla zdrowia! Nie warto kupować nawet najpiękniejszych krzeseł, czy ław, jeżeli mogą one spowodować przybieranie niedobrych dla zdrowia pozycji (takich jak garbienie się). Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, u których długotrwałe siedzenie w nieodpowiedni sposób może wręcz wykształcić wady postawy i spowodować problemy z kręgosłupem!
Warto też zainwestować w meble łatwe w czyszczeniu i renowacji oraz trwałe – ze względów praktycznych.

Oświetlenie i kolorystyka

Oświetlenie jadalni będzie mieć ogromny wpływ na komfort przebywania w niej. Dlatego, najlepszym pomysłem jest zainstalowanie różnego rodzaju wiszących i stojących lamp i lampek, które umożliwią regulację natężenia światła. Tak, aby jadalnia mogła być w zależności od potrzeby danej chwili: bardzo jasna lub pogrążona w nastrojowym półmroku.
Jeżeli chodzi o kolorystkę wnętrza, warto mieć na uwadze fakt, że zbyt jaskrawe i ostre kolory źle działają na psychikę, a zbyt ciemne barwy przytłaczają. Dlatego, jeżeli masz ochotę na eksperymenty z oryginalnymi, ekscentrycznymi kolorami, zobacz jak wyglądają one na przykładowych zdjęciach wnętrz i sprawdź, czy chcesz osiągnąć podobny efekt wizualny.