Fototapeta canvas – co musisz wiedzieć, zanim ją kupisz?

Fototapeta canvas – co trzeba wiedzieć zanim ją kupimy? Czym wyróżniają się fototapety na płótnie? Czy jest różnica w sposobie klejenia fototapety canvas w zestawieniu z klasyczną fototapetą? Zobaczmy sami!

Fototapeta canvas – co to takiego?

Czym odznacza się fototapeta canvas? Jakie są jej największe zalety? Jak prezentują się ceny fototapet na płótnie? To pytania, na które laik może nie znać odpowiedzi. My przygotowaliśmy dla was szczegółowe informacje na temat tego, co wyróżnia fototapety canvas! Sprawdźcie sami!

Fototapeta canvas – co ją wyróżnia?

Fototapety są modnym elementem wystroju mieszkania. Nierzadko też mogą one w znaczący sposób optycznie powiększyć nasze mieszkanie. Dlatego też, właściciele małych pod względem metrażu mieszkań, bardzo często decydują się na zakup i montaż fototapety. Jednakże tak jak w przypadku każdego elementu wystroju mieszkania, tak i tutaj, mamy wiele rodzajów fototapet. Fototapety canvas, czyli jak sama nazwa wskazuje – wykonywane na płótnie, to jedne z najbardziej wytrzymałych fototapet. Czy jednak tylko kwestia jakości przemawia na ich korzyść? Na co zwrócić największą uwagę, jeśli chcemy prawidłowo przykleić fototapetę na płótnie? Czy fototapety canvas, mają wady, a jeśli tak, to jakie? Na te i wiele innych pytań związanych z fototapetami na płótnie odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Wady i zalety fototapety canvas

Przed dokonaniem zakupu, zwykle rozważamy czy rzeczywiście jest on dla nas korzystny. Porównujemy ceny, specyfikację konkretnych produktów i wybieramy to, co w naszej subiektywnej ocenie, będzie dla nas najbardziej opłacalne. Nie inaczej jest w przypadku zakupu fototapety canvas. Tak, jak każdy produkt wnętrzarski, tak i ona ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych, zdecydowanie należy zaliczyć niebanalny wygląd. Jesteśmy w stanie samodzielnie wybrać wzór, który następnie zostanie umieszczony na fototapecie. Dzięki technologii druku cyfrowego, takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe. Jeśli mówimy o zaletach fototapet na płótnie, to z pewnością należy zaliczyć też do nich gramaturę materiału na którym są one wykonane. Musimy bowiem wiedzieć, że nie jest to sensu stricto płótno, a jedynie materiał, który swoją fakturą oraz grubością je przypomina. Najbardziej popularną gramaturą jest 240g/m2 choć zdarzają się i wyższe. Jeśli chodzi o zalety fototapety na płótnie, to należy tutaj podkreślić fakt, że odporna jest ona na blaknięcie. Tym samym, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby taka fototapeta znalazła się w bardzo nasłonecznionym pomieszczeniu – salonie lub nawet kuchni. Warto też zaznaczyć, że fototapeta canvas odporna jest na pleśń – jeśli tylko zostanie ona w odpowiedni sposób przyklejona, nawet, jeśli w pomieszczeniu pojawi się problem pleśni, nie dotknie on swoim działaniem fototapety.


Niestety, poza rozlicznymi zaletami, fototapety na płótnie mają też swoje wady. Jedną z nich jest bardzo wysoka cena. Za m2 możemy zapłacić nawet 80 zł. To dość wysoki koszt, jeśli np. porównamy go z kosztem zakupu „zwykłej fototapety” który oscyluje w okolicach 40-50 zł za m2. Oczywiście cena ta warunkuje jakość o czym mimo wszystko nie należy zapominać. Za wadę fototapety canvas, może też zostać uznane to, że jest ona znacznie bardziej problematyczna w klejeniu, niż ma to miejsce w przypadku „klasycznej”. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia w tym aspekcie, najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom.

Dlaczego warto zainwestować w fototapetę canvas?

Skoro wiemy już, jak prezentują się ceny fototapet na płótnie, jak prezentują się ich wady oraz zalety, to czas najwyższy odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, dlaczego warto jest zainwestować w zakup takiej fototapety. Przede wszystkim, należy go traktować w kategoriach inwestycji. W odróżnieniu od klasycznej fototapety, która może blaknąć, czy ścierać się, canvas, pozostanie w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Nie strasznej jej promienie UV. Należy jednak pamiętać, aby pomieszczenie, w którym planujemy ją przykleić, było wolne od nadmiernej wilgoci. Mimo swojej dużej wytrzymałości, nadmierna wilgoć może sprawić, że fototapeta canvas zacznie się marszczyć i odchodzić od ściany. Ważnym argumentem, który zdecydowanie przemawia na korzyść zakupu takiej fototapety, jest to, że jej czyszczenie nie wymaga od nas skomplikowanych środków czystości czy narzędzi. W przypadku zabrudzeń powstałych na fototapecie canvas, do ich usunięcia, wystarczy li i jedynie miękka ściereczka. Zdecydowanie nie należy do tego celu używać detergentów, których głównym składnikiem jest alkohol – zniszczą one materiał i mogą spowodować brzydkie odbarwienia na materiale.

Artykuł powstał na podstawie danych z serwisu https://www.dekowizja.pl, wiodącego producenta fototapet do twojego mieszkania, domu czy biura. Fototapety wykonane są z najlepszych materiałów co sprawia, że mogą cieszyć domowników długie lata.