Co to jest umowa na wyłączność z biurem nieruchomości

Korzystając pierwszy raz z usług biura nieruchomości, możemy spotkać się z koniecznością podpisania tak zwanej umowy na wyłączność. U wielu osób budzi to podejrzenia i wątpliwości, prowadzące do wycofania się ze współpracy i poszukania innego, konkurencyjnego biura. I wówczas następuje kolejne zdziwienie – obecnie niemal każda agencja nieruchomości Szczecin wymaga od klientów podpisania takiej właśnie umowy. Dlaczego? Co taka umowa ma gwarantować i jakie są jej plusy i minusy?

Sprzedaż nieruchomości przez biuro z podpisaniem umowy o wyłączność

Umowa o wyłączność sprzedaży nieruchomości Szczecin przez wybrane biuro polega na tym, że nie będziesz mógł swojej nieruchomości sprzedać indywidualnie – bez pośredników lub za pośrednictwem innego biura. Jeśli byś tego dokonał, agencja nieruchomości Szczecin ma prawo dochodzić od Ciebie odszkodowania, na wypłatę którego się zgodziłeś podpisując umowę. Dlatego nawet jeśli samodzielnie uda Ci się znaleźć kupca, będziesz musiał albo wycofać wcześniej ofertę ze swojego biura, albo sprzedaż nieruchomość z jego pośrednictwem, płacąc stosowane prowizje.

Co daje umowa na wyłączność?

Taka umowa zapewnia wiele korzyści dla dwóch stron – sprzedającego mieszkania lub domy Szczecin, jak również dla biura nieruchomości. To drugie wiedząc, że konkurencja nie przechwyci tej oferty, będzie mogło bardziej się skupić i zaangażować w jej sprzedaż. Musisz pamiętać że sprzedaż nieruchomości nie polega tylko na wykonaniu zdjęć, zredagowaniu ogłoszenia i wrzucenia tego do internetu. To również konieczność prowadzenia wielu rozmów telefonicznych, umawianie się na spotkania i prezentowanie mieszkania. Każda z tych rzeczy pochłania wiele czasu i energii pracowników agencji nieruchomości Szczecin. Bez podpisania takiej umowy, ryzykują oni wykonaniem tej pracy za darmo, gdybyś zdecydował się przenieść ofertę do innego biura. Umowa na wyłączność gwarantuje im zarobek – czy to w postaci prowizji od wartości sfinalizowanej transakcji lub w postaci kar umownych, gdybyś jednak sprzedał nieruchomość samodzielnie.

Co zyskujesz ty, sprzedając domy i mieszkania przez biuro nieruchomości z umową na wyłączność? Przede wszystkim to, że agencja bardziej zaangażuje się w sprzedaż, co zwiększa twoją szansę na szybką finalizację transakcji.