Czas metamorfozy codziennej przestrzeni

Metamorfoza. To słowo od strony dźwiękowej kojarzy się nieco z bryzą. Uruchamia wyobraźnię i przywodzi na myśl fantastyczne ożywienie. Coś w rodzaju odnowy gwarantującej lepsze samopoczucie. Dlatego potrzebujemy co jakiś czas coś zmienić w naszym życiu. Niekiedy są to drobne retusze, innym razem radykalna przemiana od początku do końca. Jedną z takich zmian są przekształcenia, jakich dokonujemy w najbliższej przestrzeni domu i ogrodu. Mają one głębokie znaczenie. Nie tylko zmieniają świat wokół nas, ale również wpływają na nasze emocje.

Świat zewnętrzny i wewnętrzny

Doskonałość dwóch światów. Tego, w którym żyjemy na co dzień. Konkretnego, obiektywnego i realnego. Plus doskonałe bycie duchowe. Czy to w ogóle jest możliwe? Gdybyśmy w to nie wierzyli, nie dokonywalibyśmy nieustannie przemian w tych obu (dopełniających się zresztą) strefach. Okazuje się, że zmiany w świecie zewnętrznym są dużo prostsze od tych, które dotyczą głębi świata duchowego.

Dlatego czasami warto zacząć od drobnostek, które zmieniamy w codziennej przestrzeni domu i ogrodu. Można też przeprowadzić metamorfozę wnętrzarską czy ogrodową na wielką skalę. Fundując sobie przy tym doskonałą frajdę, rodzaj terapii i odnowy.

Totalne aranżacje wnętrzarskie

Niech nasze wnętrza mieszkalne wyrażają wnętrza duchowe. Przecież nie zawsze i nie wszystko musi być modne i zgodne z obowiązującymi schematami. Autentyczna metamorfoza dąży w kierunku oryginalności i wypowiadania podmiotowości. Dlatego niech również nasze aranżacje wnętrzarskie będą totalne. Nie kopiowane z katalogów, ale pochodzące ze środka wyobraźni.

Postawmy na nietuzinkowe meble salonowe, kuchenne, sypialniane. Niech także meble biurowe do gabinetu i meble ogrodowe zaskakują od strony formalnej. Wybierzmy przedmioty, które będą miały w sobie coś wyróżniającego. Nie bójmy się odważnych zestawień, które na pierwszy rzut oka mogą szokować. Potem stwierdzimy, że wyrażają one naszą osobowość.

Stonowane czy zaskakujące stylizacje?

Potraktujmy aranżowanie wnętrz jak ekspresję naszych marzeń i tego, co nam w duszy gra. Osoby spokojne, ceniące harmonię i naturę, mogą inspirować się stylem prowansalskim, rustykalnym, skandynawskim czy naturalistycznym. Romantyzm i pewna nierealność przestrzeni. Takie efekty można osiągnąć poprzez kolorystykę, oświetlenie, design mebli. Dla tych, którzy lubią zaskakiwać (także samych siebie) poleca się odważne i kontrastowe zestawienie motywów pochodzących z różnych stylów, epok, kultur.