Ranking piekarników

Piekarnik to jeden z podstawowych elementów kuchennego wyposażenia AGD. W rankingu (https://www.bomi.pl/ranking-piekarnikow-top-10-najlepszych-modeli/) przeważają urządzenia do zabudowy zasilane prądem, ponieważ w nowoczesnym budownictwie odchodzi się od używania gazu. Do najpopularniejszych piekarników należą modele 2 w 1, zawierające również funkcje mikrofalówki. Na rynku dostępne są także piekarniki parowe, pozwalające na pieczenie i podgrzewanie na parze. Zamiast montować piekarnik do zabudowy, wybrać można model zintegrowany z płytą grzewczą.

 

Istotnym aspektem jest rozmiar piekarnika. Standardowo do zabudowy wykorzystuje się sprzęt posiadający ok 60 cm szerokości.

W mniejszych kuchniach stosuje się piekarniki bardziej kompaktowe. Znaczenie ma także pojemność. Pod względem tego parametru występuje duża różnorodność, jednak standardowe modele mają zazwyczaj pojemność 50 litrów. Piekarnik do zabudowy wymaga także określenia sposobu montażu. Tradycyjna metoda instalacji polega na umieszczeniu sprzętu pod blatem, bezpośrednio pod płytą grzewczą. Pozostaje także kwestia drzwiczek, które najczęściej otwierane są od dołu.

Kolejny ważny aspekt to ergonomia piekarnika. Dotyczy to zarówno interfejsu, jak i całego wyposażenia urządzenia.

Znacznie ma m.in. rodzaj zastosowanych prowadnic. Najlepsze są prowadnice teleskopowe, które można łatwo wsuwać i wysuwać. Sporym udogodnieniem jest także tzw. system cargo, czyli specjalny wózek umożliwiające wysunięcie blachy w całości. Wiele modeli posiada także sterowanie manualne oraz praktyczny panel dotykowy, które dodatkowo ułatwiają obsługę piekarnika.