Abażury do lamp – kolorystyka, forma i styl

Jaki wybrać abażur do lampy wiszącej, ściennej, podłogowej lub stołowej, który idealnie pasowałby do pomieszczenia i podkreślałby stylowy luksus czy elegancję prostoty?

Oświetlenie ma duży wpływ na codzienne życie i stan psychiczny domowników, dlatego wybierając lampę trzeba dokładnie przeanalizować zakup abażura który idealnie będzie komponował się z danym pomieszczeniem.

Akcenty kolorystyczne abażurów do lamp

Przy wyborze rodzaju i kształtu lampy, wiele z nich utrzymuje jedność stylu i kolorystyki także abażura. Jeśli wnętrze nie ma zbytniej jasności i specyficzności, można pokusić się o odważne konfiguracje i soczyste odcienie abażura, które nie tylko będą się różnić od reszty elementów wystroju, ale staną się również centrum całej kompozycji. Jeśli ktoś chce dodać kilka nowych elementów, lepiej wybrać neutralną paletę kolorystyczną.

Zachowanie odpowiednich proporcji

Praktycznie wszystkie zalecenia projektantów są zredukowane do jednego, w każdym wnętrzu należy zachować proporcje. Na przykład, w małym pokoju nie powinno się umieszczać nieporęcznych przedmiotów, ponieważ pozbawiają one domowników wolnej przestrzeni i uniemożliwia przepływ światła i powietrza. Odwrotnie, w przestronnym pokoju z wysokim sufitem, małe figurki będą wyglądać śmiesznie. Dlatego zanim wybierze się lampę, trzeba najpierw znaleźć dla niej najlepsze miejsce. Następnie skupić się na decyzji dotyczącej kształtu, rozmiaru i koloru abażura.

Tworzenie nastroju za pomocą odpowiedniego abażuru

Wszyscy wiedzą, że główną funkcją abażuru do lampy jest delikatne rozpraszanie światła. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kolor i kształt abażuru może wpływać na nastrój. Na przykład, jeśli ktoś chce poczuć się osobą otwartą, może uzyskać model, który zapewni to maksymalnie.Trzeba tylko pamiętać, że pożądany efekt osiąga się szybciej w śnieżnobiałej przestrzeni. Jeśli natomiast chce się stworzyć uspokajającą atmosferę, dającą poczucie bezpieczeństwa, lepiej pomyśleć o ciemniejszych odcieniach.

W ostatnich latach bardzo popularne są oryginalne abażury do lamp rzucające dziwaczne cienie w postaci wzorów geometrycznych, niezwykłych konturów i fantastycznych kolorów radykalnie zmieniając nastrój, dzięki czemu mieszkańcy inaczej postrzegają otaczającą ich przestrzeń.

W jednym stylu

Żyrandole sufitowe do dziś pozostają najpopularniejszym rodzajem oświetlenia pokojów. Jednak uległy one znacznej metamorfozie, zmieniając nie tylko materiał, z którego zostały wykonane, ale także kształt. Wiele retro konstrukcji powraca do teraźniejszości, stając się główną koncepcją dekoracji pokoju. Wybierając abażur do lampy, trzeba znaleźć opcję, która będzie w harmonii z ogólnym stylem domu.

Nowoczesne podejście do dekoracji domu wymaga dbałości o każdy szczegół. Aby zaprojektować łazienkę, garderobę, korytarz, pralnię, obowiązują nie mniej rygorystyczne wymagania niż w pokojach głównych, więc należy wybrać odpowiednie lampy i abażury.

Każdy wie, że dekorowanie domu jest wyrazem osobowości jego właściciela. Nie oznacza to jednak, że trzeba ograniczać się do swojego pomysłu. Można ozdobić przestrzeń obrazami, wazonami, oraz innymi akcentami. Warto rozpoznać, jakie materiały, tekstury i kolory znajdują się w danym pomieszczeniu. Jeśli ktoś zdecyduje się odważnie pokazać siebie, może wybrać opcję, która różni się od nich. Jeżeli na przykład chce się podkreślić powściągliwość i elegancję, trzeba wybrać neutralne odcienie i klasyczne tekstury.

Jaką formę zastosować wybierając abażur do lampy?

Geometria elementów w pomieszczeniu odgrywa ważną rolę w tworzeniu harmonijnego, integralnego i kompletnego obrazu. Wybierając abażur do pokoju, trzeba zwrócić uwagę na jego kształt. Do chwili obecnej producenci oferują szeroką gamę abażurów: kule, cylindry, bębny, dzwonki, wielościany, które pomagają stworzyć nieskazitelną atmosferę. Trzeba mieć świadomość, że forma wpływa nie tylko na estetykę, ale także na stopień oświetlenia przestrzeni. Idealne abażury do lamp spełniają wszystkie powyższe parametry.