Kiedy warto wybrać schody wspornikowe?

Schody wspornikowe są bardzo lekkie i co najważniejsze, nie dzielą optycznie wnętrza, dlatego też w dzisiejszych czasach cieszą się tak wielkim zainteresowaniem. Jest to najlepsze rozwiązanie przede wszystkim dla tych osób, którym w pierwszej kolejności zależy na większej przestrzeni w domu. Warto wspomnieć także i o tym, że budowa schodów wspornikowych powinna być dokładnie zaplanowana już na początkowych etapach projektowania mieszkania. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się, kiedy warto wybrać schody wspornikowe i jakie są ich największe zalety.

Czym są schody wspornikowe?

Najprościej rzecz mówiąc schody wspornikowe to schody, których poszczególne stopnie montowane są bezpośrednio do ściany nośnej naszego budynku. Cała konstrukcja daje złudzenie fantastycznej lekkości (niemalże unoszenia się w powietrzu). Brak zastosowania stelaża i balustrad dodaje schodom minimalizmu i nowoczesności. Lekkość, oszczędność miejsca i perfekcyjne wykonanie to największe zalety schodów wspornikowych, które doskonale sprawdzą się nie tylko w nowoczesnych, ale również w klasycznych aranżacjach wnętrz. Eleganckie schody wspornikowe zachwycają nie tylko swoim futurystycznym wyglądem, ale również niesłychaną prostotą.

Jakie wymiary stopni?

Nowoczesne schody wspornikowe zawsze powinny być zaprojektowane zgodnie z aktualnymi zasadami wiedzy technicznej. Najważniejszą kwestią jest w tym przypadku dokładne zaplanowanie nie tylko samej belki, ale również wymiarów poszczególnych stopni. Trzeba dokładnie uwzględnić jednostronne zamocowanie, które jak powszechnie wiadomo w dużej mierze przyczynia się bezpośrednio do ograniczenia wymiarów schodów. Maksymalna szerokość stopni wystających poza lico ściany powinna wynosić 120cm.  Same stopnie przeważnie mają grubość około 8-10cm. Na rynku można znaleźć jednak producentów, którzy oferują stopnie o grubości 5cm. Pomimo optycznego wrażenia bardzo niestabilnej konstrukcji, schody wspornikowe są projektowane na obliczeniowy ciężar nawet do 450kg.

Kiedy warto wybrać schody wspornikowe?

Schody wspornikowe zajmują bardzo mało miejsca i oszczędzają przestrzeń, dlatego też są idealnym rozwiązaniem do domów, które dysponują stosunkowo niewielką powierzchnią. Wspornikowe schody doskonale sprawdzą się nie tylko w mieszkaniach prywatnych, ale również w biurach i pomieszczeniach użyteczności publicznej. Dla bardzo wielu osób kluczową rolę przy wyborze schodów odgrywa także cena. Rezygnacja z wielu dodatkowych elementów (stelaży, metalowych wsporników itp.), jak łatwo się domyśleć, znacząco ogranicza liczbę materiałów potrzebnych do produkcji schodów, dzięki czemu można zaoszczędzić wiele pieniędzy.