Ważne elementy procesu budowlanego

Przed rozpoczęciem prac budowlanych każdy zleceniodawca pragnie wiedzieć, jaki konkretnie uzyska efekt. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie położyć nacisk na bardzo dobre przygotowanie planu budowlanego, z dokładnie – bezwzględnie! – uwzględnionym kosztorysem. Bez tego nie ma co nawet myśleć o spokojny przebiegu budowy.

Dlaczego to takie ważne?

Kardynalnym błędem jest pozwalanie sobie na nonszalancję w tej materii. Po pierwsze może to sprawić, że nie będziemy przygotowani na nagłe zmiany w budżecie. To trochę tak jakby nie zakładać na początku czy będzie się miało dach z blachodachówki czy jakiegoś innego materiału. Przecież każdy wie, że ceny różnią się od siebie tak rażąco, że 'lekko nieoszacowany’ kosztorys może oznaczać finalnie gigantyczne kwoty, które będzie trzeba dopłacić do interesu. Dlatego bez żadnej dyskusji należy wiedzieć już od samego początku czy ma to być blachodachówka, czy coś innego. W przeciwnym razie należy się przygotować na olbrzymie nieprzyjemności.

Nie tylko sprawy finansowe odgrywają tutaj dużą rolę. Drugim aspektem jest właśnie kwestia panowania nad projektem. Bez uprzedniego przygotowania może się okazać, że nasza budowa będzie trwała jakiś niesamowicie długi czas.

Mądre planowanie

Właśnie dlatego należy taki bezwzględny nacisk położyć na wykonanie na samym początku swoistego biznesplanu. Musimy wiedzieć, ile chcemy wydać oraz, co tak na prawdę chcemy zrobić, jaki uzyskać efekt. To czego nie jest w stanie nam dać blachodachówka, być może będzie w stanie dać nam zwyczajna dachówka. Należy pamiętać o możliwościach każdego z materiałów oraz o ich przeznaczeniu. Oczywistym jest, że technologia poszła tak bardzo na przód, że nietrudno teraz o coraz bardziej wymyślne projekty, jednakże pewne rzeczy pozostaną niezmienne. Aby uchronić się przed późniejszymi problemami należy po prostu przysiąść przed początkiem zlecenia i rozplanować punkt po punkcie całą ścieżkę naszej budowy. Blachodachówka, eternit, papa, o wszystkim trzeba pomyśleć odpowiednio wcześniej, a tylko w taki sposób, będziemy władni w terminie wykonać całość zlecenia. Gwałtowność i pośpiech nigdy nie były cechami sprzyjającymi budowniczym.

Na koniec należy zaznaczyć, że równie istotnym elementem całej tej układanki jest to, aby być w dobrym kontakcie z wykonawcą. Wciąż ponawiane konsultacje, dogadywanie wszystkich kwestii spornych, będzie dla nas gwarancją dobrego wykonania zlecenia. Otwartość na taki dialog jest konieczny, aby każda ze stron mogła być zadowolona ze współpracy.

Tekst powstał we współpracy z firmą Budmax-metal